Flogging Molly – Life Is Good (2017)

flogging-molly-life-is-good-2017-billboard-embedDropkick Murphys, The Real McKenzies i Flogging Molly to grupy, które wymieniane są jednym tchem, gdy ktoś pyta o prawdziwe celticpunkowe legendy. Z tej trójki ostatnia formacja, wciąż mieszcząc się w ramach gatunku, prezentuje jednak kompozycje zawierające w sobie dużo więcej folku niż pozostałe. Potwierdza to ostatnie wydawnictwo Amerykanów, „Life Is Good”. Spośród dwunastu zaprezentowanych na płycie kompozycji, bardzo energiczne są jedynie „The Hand Of John L. Sullivan” (mój absolutny faworyt), „The Guns Of Jericho” (ten refren!), „Crushed (Hostile Nations)” oraz „The Bride Wore Black”. Cała reszta utworów to mniej lub bardziej podrasowane motorycznie ballady. Stylistyka ta nie przeszkadza jednak cieszyć się nie tylko instrumentalnym kunsztem muzyków, ale także charakterystyczną dla nich, często przewrotną warstwą liryczną (przede wszystkim „Hope” i „The Days We’ve Yet To Meet”).

Werdykt: Solidna dawka celtyckiej muzyki, której przydałoby się więcej przesteru.

Michu

Utwory:

 1. There’s Nothing Left Pt. 1
 2. The Hand Of John L. Sullivan
 3. Welcome To Adamstown
 4. Reptiles (We Woke Up)
 5. The Days We’ve Yet to Meet
 6. Life Is Good
 7. The Last Serenade (Sailors And Fishermen)
 8. The Guns Of Jericho
 9. Crushed (Hostile Nations)
 10. Hope
 11. The Bride Wore Black
 12. Until We Meet Again

Czytaj więcej

Dropkick Murphys – 11 Short Stories of Pain & Glory (2017)

Dropkick-Murphys-11-Short-Stories-Of-Pain-And-Glory-1483457174-608x608Nowe płyty Dropkick Murphys to od lat celticpunkowe święto niemal na całym świecie. Styl grupy mocno ewoluował – od ostrego, streetpunkowego łojenia po mocno sentymentalne kompozycje, których pełno na ostatnich albumach. Jedna rzecz pozostaje jednak u Amerykanów niezmienna – łatwość tworzenia chóralnych, wpadających w ucho refrenów. A najnowszy album jest ich pełen – od otwierającego płytę „The Lonesome Boatman”, przez „Rebels With A Cause”, stadionowe „Blood”, nostalgiczne „Sandlot”, aż po wyjątkowo rozbujane „Paying My Way” i prawdziwą perłę – „You’ll Never Walk Alone”. Na płycie nie ma słabych punktów, a „I Had A Hat” czy „Kicked To The Curb” dają jasny sygnał, że grupa wróciła do komponowania muzyki, która wyniosła ją na szczyty popularności.

Werdykt: Murowany kandydat do płyty roku!

Michu

Utwory:

 1. The Lonesome Boatman
 2. Rebels With A Cause
 3. Blood
 4. Sandlot
 5. First Class Loser
 6. Paying My Way
 7. I Had A Hat
 8. Kicked To The Curb
 9. You’ll Never Walk Alone
 10. 4-15-13
 11. Until The Next Time

Czytaj więcej

Śpiewnik: Dropkick Murphys – I’m Shipping Up To Boston

dropkickDzisiaj rozpoczynamy nową akcję na celticpunk.pl, której celem jest wspólna nauka piosenek z naszego ulubionego gatunku. Mniej więcej co tydzień będziemy zamieszczać opracowanie akordowe jednego z utworów (w komentarzach możecie podpowiedzieć nam, jakie kawałki chcielibyście w ramach tej akcji zobaczyć). Mamy nadzieję, że ucząc się będziecie mieli taką samą radochę jak my podczas tworzenia śpiewnika.

Na pierwszy ogień idzie fantastyczny utwór w wykonaniu Dropkick Murphys – „I’m Shipping Up To Boston”. PDF z opracowaniem można ściągnąć tutaj.

Czytaj więcej

Flatfoot 56 – Toil (2012)

flatfoot56-toilChoć pojawienie się w jednym zdaniu słów „punk rock” i „artyzm” nie zdarza się często, a jeśli już się pojawi wywołuje uzasadnione wątpliwości, celtic punka zawsze uważałem za artystyczną odmianę gitarowej łupaniny. Wykorzystanie ludowych standardów, folkowych instrumentów, różnych temp i zaawansowanych linii melodycznych wymaga nie lada umiejętności. Przykładem niebywałego kunsztu w łączeniu tak odległych gatunków jest ostatni album amerykańskiego Flatfoot 56 – „Toil”.

Chłopaki z Flatfoo 56 znani są z tego, że nie ukrywają swoich chrześcijańskich korzeni. Na szczęście nie jest to religijność dewotyczna, przez co ich teksty jawią się jako mądre, ale nie przemądrzałe, pozbawione chęci tępego wbijania do głów słuchaczy jedynej słusznej ideologii. Jeśli dodacie do tego temat wojny klas, a zwłaszcza pozycji pracowników fizycznych („blue-collar workers”) we współczesnym kapitalizmie, otrzymacie inteligentną płytę będącą głosem robotników, o których mało kto się dzisiaj upomina. Najlepszym przykładem lirycznego ducha „Toil” jest utwór „Live or Die Trying”, w którym gorzki tekst piętnujący ludzką chciwość koresponduje z energiczną, wesołą wręcz muzyką.

Pod kątem muzycznym album prezentuje standardowy, celticpunkowy poziom, łącząc spokojniejsze utwory (tytułowe „Toil” czy utrzymane w stylu country „6’10”) z całą masą gitarowego ognia (posiadający wyjątkowo optymistyczny zaśpiew „Strongman”, klasyczne punkowe „Work For Them” czy bujające „Take Hold Again”). Wśród smaczków należy wymienić zwłaszcza singlowe „I Believe It” i pszaśne „I’ll Fly Away” – oba utrzymane w klimatach skocznego, akustycznego folku.

Kompozycje Flatfoot 56 może nie są tak zaawansowane jak mogłyby być, ale tez chyba nie o to w celtic punku chodzi. Amerykanie mają ogromny talent do refrenów, które wykonywane chórkiem zapadają w pamięci szybciej i mocniej niż riffy. Choć teksty grupy poruszają tematy istotne, zwłaszcza w kontekście obserwowanego na całym świecie kryzysu kapitalizmu, równoważone są przez pozytywne, skoczne melodie. Z tego też powodu „Toil” jest dobrym, solidnym albumem. Wydaje mi sie jednak, że zawarte na nim kompozycje lepiej sprawdzą się podczas koncertu, niż w trakcie odtwarzania płyty w domowym zaciszu.

Michał „Michu” Wysocki

Lista utworów:

 1. Brother, Brother
 2. The Rich, The Strong and The Poor
 3. I Believe It
 4. Take Hold Again
 5. Toil
 6. Live or Die Trying
 7. Work For Them
 8. Terrorizing Truth
 9. Strongman
 10. 6’10
 11. This Time
 12. Winter In Chicago
 13. I’ll Fly Away

Czytaj więcej

Darmowy download vol. 2

Jolly Jackers – Call the Captain (download)

Jolly Jackers to przedstawiciele prężnie rozwijającej się węgierskiej sceny celticpunkowej. Choć epka ma duże problemy z produkcją (źle ustawione poziomy głośności, zlewające się instrumenty, niewyraźny wokal), nadrabia zaangażowaniem i energią.

The Toilet Cats – Shamrockin’ Irish Tunes (download)

Amerykanie z The Toilet Cats grają frywolnego, humorystycznego punk rocka, do którego dodają niewielką dawkę irlandzkiej duszy. Epki „ShamRoCkin’ Irish Tunes” słucha się przyjemnie, ale na krótki dystans.

 

Czytaj więcej