Sir Reg – Modern Day Disgrace (2016)

336584-empSir Reg to szwedzka grupa o ugruntowanej pozycji na skandynawskiej, okołofolkowej scenie. Zespół zaczynał jako klasyczni artyści pubowi, ale dość szybko, po zebraniu załogi, zaczął grać muzykę z pogranicza punka i celtyckiego folku. W ciągu kilkunastu lat działalności (także pod inną nazwą) nagrali cztery studyjne albumy, spośród których „Modern Day Disgrace”, ich ostatnie dzieło, prezentuje się najlepiej.

Płyta nie jest klasycznym celticpunkowym wydawnictwem. Obok w miarę czystych stylistycznie „End of the Line”, „Boys of St. Pauli”, „The Wrong Bar” czy „Call It a Day”, zespół prezentuje także wyjątkowo britpopowe oblicze (skojarzenia z Oasis w refrenie „Fake Hero” absolutnie nieprzypadkowe!), obok którego usłyszeć można także brzmienia nowofalowe (wysmakowany „Johnny”) czy wręcz ocierające się o pop („Won’t Leg You Cry”). Zdecydowanie warto poświęcić chwilę uwagi kapitalnej balladzie „All Saints Day”, jakby żywcem wyciągniętej z filmu o irlandzkich imigrantach z końca osiemnastego wieku. Solidną koncertową petardę stanowi natomiast przedostatnie „Breaking Down All Borders” – pierwszy singiel i według mnie obowiązkowy punkt każdego kolejnego występu Szwedów.

Jak wspomniałem, „Modern Day Disgrace” nie jest albumem, który z czystym sumieniem można by sklasyfikować jako celtic punk. Choć gatunek ten stanowi rdzeń muzyki Sir Rega, zespół nie boi się sięgać po inspiracje w miejsca niekojarzone raczej z tego typu stylistyką (patrz „Fake Hero”). Największą wadą w brzmieniu grupy jest zbyt mało gitarowego mięsa, które często ustępuje bardziej emocjonalnym dźwiękom skrzypiec i mandoliny. Zabieg ten stawia grupę raczej po rockowej, a nie punkowej stronie celtyckich mieszanek.

Analizując rozwój zespołu od ich debiutu z 2009 roku przyznać trzeba, że grupa wydoroślała i w dziedzinie kompozycji, i produkcji swoich płyt. „Modern Day Disgrace” jest owocem wielu lat koncertowego doświadczenia, który bezapelacyjnie powinien znaleźć się w każdym koszyku miłośnika irlandzkiego folku przyprawionego przesterowaną gitarą.

Michał „Michu” Wysocki

Lista utworów:

 1. End of the Line
 2. Boys of St. Pauli
 3. Drinking Like a Dane
 4. Fake Hero
 5. All Saints’ Day
 6. Interlude
 7. The Wrong Bar
 8. Johnny
 9. Won’t Let You Cry
 10. Breaking Down All Borders
 11. Call It a Day

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>