The Rumjacks – Gangs of New Holland (2010)

rumjacks_gangsThe Rumjacks to z pewnością najważniejsi przedstawiciele australijskiej sceny celticpunkowej. W trudnych czasach marketingu społecznościowego, filmy z ich youtube’owego kanału obejrzano ponad 25 milionów razy, z czego prawie 19 milionów zgarnął największy hit grupy – pochodzące z debiutanckiego wydawnictwa „An Irish Pub Song”. Wielka szkoda, że reszta płyty pozostała w cieniu tego singla – zdecydowanie zasługuje na większe uznanie i miejsce w pubowych playlistach.

Album otwiera wyjątkowo punkrockowe „Big Man Down”, które jasno pokazuje, że grupa nie zawsze rezygnuje z gitarowej mocy na rzecz folkowego sentymentalizmu. Mocny przester pojawia się jeszcze w „Pinchgut” i „Spit In The Street”. Zdecydowanie więcej natomiast u Australijczyków klasycznie celticpunkowych siekier, które porywają do tańca w czasie krótszym niż wypicie jednego piwa – „Uncle Tommy”, „Jolly Executioner”  czy  „Green Ginger Wine” to światowa czołówka gatunku. Co prawda „Gangs of New Holland” wypełniają także utwory spokojniejsze (szantowe „Black Matilda” i „The Terrible Sea”, utrzymane w klimatach ska „Roll Away Alone” i emocjonalne „Bar the Door Casey”), ale pozbawione na szczęście są dłużyzn i pustych wypełniaczy.

Nic dziwnego, że długogrający debiut Australijczyków został ciepło przyjęty przez krytyków i publiczność. Grupa prezentuje równy, wysoki poziom, porównywalny z gigantami rzędu Dropkick Murphys czy Paddy and the Rats. Nieco histeryczny wokal Frankiego McLaughlina w połączeniu z zaangażowanymi tekstami nawiązującymi do spraw pracowniczych, wojskowych czy generalnie społecznych, stawia grupę wysoko w kategorii ambitnej muzyki robotniczej, tak charakterystycznej dla wielu celticpunkowych formacji.

„Gangs of New Holland” już w chwili wydania było klasykiem gatunku. Niekończąca się energia, przeplatana nienachalnymi obserwacjami współczesności, zdecydowała o ogromnym sukcesie tej i następnych płyt Australijczyków. Absolutny must have!

Michał „Michu” Wysocki

Spis utworów:

 1. Big Man Down
 2. Uncle Tommy
 3. An Irish Pub Song
 4. Jolly Executioner
 5. My Time Again
 6. McLaughlin’s Rant
 7. The Black Matilda
 8. The Terrible Sea
 9. Green Ginger Wine
 10. McAlpines Fusiliers
 11. Roll Away Alone
 12. Pinchgut
 13. Spit in the Street
 14. Bar the Door Casey

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>