Zapowiedź trasy koncertowej The Rumjacks

RUMJACKS-NET-1The Rumjacks to główny towar eksportowy celticpunkowej sceny Australii. Podczas gdy inne grupy reprezentujące ten gatunek rzadko kiedy opuszczają Sydney i okolice, Rumjacks regularnie koncertują po największych scenach i festiwalach Europy. Polscy fani będą mieli okazję zobaczyć ich podczas trasy w dniach 30 sierpnia – 4 września na sześciu klubowych koncertach.

Nie będzie to pierwsze spotkanie nadwiślańskiego narodu z Australijczykami. Mieliśmy okazję zobaczyć ich podczas zeszłorocznego Jarocina, na koncercie w Zielonej Górze (także 2015 r.) oraz, przede wszystkim, na dużej scenie tegorocznego Przystanku Woodstock. Byłem na tym występie i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że nigdy nie widziałem w Kostrzynie tak rozbujanego, wyskakanego tłumu.

The Rumjacks łączą tradycyjne irlandzkie instrumentarium i wrażliwość z ogniem żywcem wyciągniętym z najgorętszych czeluści punk rocka. Wbrew pozorom to dosyć oczywista mieszanka – oba gatunki zbudowane są na podobnych zasadach kompozycyjnych, każdy z nich był w pewnym okresie dominującą w kulturze muzyką buntu i sprzeciwu wobec szeroko pojętej władzy. Kwestią czasu było jedynie, kiedy te, wydawałoby się, przeciwległe światy połączą się w rozbłysku muzycznej supernowej. Szlaki celtic punka przetarli The Pogues, jego pozycję ugruntowały grupy pokroju Dropkick Murphys czy Flogging Molly, a The Rumjackas stanowią czołowych przedstawicieli nowej fali ciężkiego, folkowego łojenia.

O sukcesie grupy niech świadczy fakt, że filmy na ich kanale obejrzano ponad 25 milionów razy, a największy hit – „An Irish Pub Song” – prawie 19 milionów. To zdecydowanie jeden z najlepszych wyników wśród celticpunkowej rodziny spoza samej ścisłej czołówki.

Ludzi do The Rumjacks przyciąga nie tylko muzyka. Frankie McLaughlin i spółka poważnie traktują warstwę liryczną swojej twórczości, która wielokrotnie porusza kwestie istotne dla każdego z nas, a zwłaszcza dla szeroko pojętych ludzi pracy. W swoich tekstach Australijczycy piętnują absurdy współczesnego świata, nie porzucając jednak odniesień historycznych, ekonomicznych i kulturowych. Dzięki teksom piosenek umieszczonym na stronie zespołu, łatwo docenić wyjątkową dbałość o ten element ich artystycznej działalności.

Odbywająca się właśnie międzynarodowa trasa promuje najnowsze wydawnictwo zespołu – trzeci longplay „Sleeping Rough”. Do tej pory grupa wydała po dwie epki i pełnoprawne albumy, wszystkie po brzegi wypchane elektryzującą dawką punka zabarwionego folkiem.

Jeśli jeszcze nie widzieliście The Rumjacks w akcji, macie idealną okazję i moralny obowiązek, by zrobić to wraz z końcem lata. Przeżyłem wiele celticpunkowych koncertów, ale mało który rozruszał mnie tak bardzo jak występ Australijczyków. Nie tylko nie pożałujecie – będziecie wspominać go latami!

Koncerty w ramach polskiej trasy:
30.08 ? Wrocław, Firlej,
31.08 ? Poznań, U Bazyla,
1.09 ? Gdynia, Ucho,
2.09 ? Warszawa, Hydrozagadka,
3.09 ? Kraków, Rotunda,
4.09 ? Bielsko-Biała, Rudeboy Club.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>