The Cherry Coke$ – The Cherry Coke$ (2015)

1nx2fflChyba żaden gatunek w ciągu ostatnich dwudziestu lat nie stworzył tak spójnej stylistyki, jak celtic punk. Połączenie irlandzkiego folku z gitarową naparzanką szybko ewoluowało w wyjątkowy styl życia, posiadający odrębny światopogląd, sposób zachowania i strój. O sukcesie gatunku niech świadczy fakt, że praktykowany jest dosłownie na całym świecie (w Polsce to świetny zespół Molly Malone’s). W Japonii natomiast najważniejszą grupą (o statusie legendy) z tego nurtu jest The Cherry Coke$, które właśnie wydało swój siódmy długogrający album.

Stylem „The Cherry Coke$” nie odbiega od poprzednich wydawnictw zespołu, łącząc tradycyjne irlandzkie rytmy z mocnymi gitarami i charakterystyczną dla muzyki Kraju Kwitnącej Wiśni melancholią. Szerokie folkowe instrumentarium (akordeon, flet, saksofon, buzuki, banjo) nadaje utworom odpowiedniej głębi, co zawsze stanowiło ogromną zaletę Japończyków. Podobnie jak partie wokalne, wykonywane często na dwa głosy (damski i męski). Gdyby połączyć Dropkick Murphys z Paddy and the Rats i przyprawić to odrobiną delikatności Joni Mitchell, dostalibyśmy właśnie The Cherry Coke$.

Płytę rozpoczyna świetne (singlowe!) „Rise Again”, będące definicją nie tylko stylu grupy, ale także gatunku jako takiego. Typową mieszankę Irlandii z punkiem znajdziemy także w „Good Luck Johnny”, „Eternal Friendship” oraz „Sailor’s Hymn”, najbardziej bujającej kompozycji na płycie. Swoją sentymentalną stronę grupa pokazuje w przyjemnym „Wasurenagusa”, choć chwilę wcześniej grzała w punkowych numerach „Arcadia” i „Judgement Day”. Nie obyło się jednak bez wpadek – Japończycy z uporem lepszej sprawy na każdej swojej płycie umieszczają piosenki ocierające się o ska, tutaj „Magical Fantasy” i „Give It a Shot”, które zamiast się podobać, drażnią.

Przez szesnaście lat oficjalnej działalności styl The Cherry Coke$ nie zmienił się tak bardzo, jak można by się tego spodziewać. Grupa konsekwentnie eksploruje ciągle posiadający potencjał gatunek, który jeszcze przynajmniej przez dekadę będzie przyciągał fanów na stadionowe koncerty. „The Cherry Coke$” jest potwierdzeniem znakomitej formy muzyków i przyczyną, dla której to właśnie oni posiadają status celticpunkowej, azjatyckiej legendy.

Michał „Michu” Wysocki

Lista utworów:

  1. Rise Again
  2. Magical Fantasy
  3. Message
  4. Good Luck Johnny
  5. Arcadia
  6. Judgement Day
  7. Give It A Shot
  8. Eternal Friendship
  9. Wasurenagusa
  10. Sailor’s Hymn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>