High Sea Looters – The Beginning (2016)

a4285934419_10Najbardziej lubię, gdy dobra muzyka atakuje mnie znienacka. Niewiele jest w moim życiu rzeczy tak radosnych jak świetna kapela, która pojawiła się w nim absolutnym przypadkiem. Do tej kategorii z pewnością można zaliczyć High Sea Looters – owianą tajemnicą formację z Haiti, o której wiadomo w zasadzie tylko tyle, że wydali kapitalną płytę, a Google milczy na ich temat.

Album „The Beginning”, w całości do nabycia i odsłuchu na Bandcampie zespołu, można kupić w zasadzie dla utworu „That’s How I Live” – absolutnego celticpunkowego klasyka, który mogliby nagrać Dropkick Murphys, gdyby tak w ostatnich latach nie zmiękli. W podobnym klimacie utrzymane są również „I Was Kissed by an Angel”, „Navigator” i przesympatyczne „The Wind Keeps Blowing Me Away”. Więcej jednak na płycie marszowych, gitarowych numerów opartych na szantach – „Dying Pirate’s Lagoon”, „Dead or Alive”, „Pirate’s Life”, „The Day The Rats Left The Ship”, „Burial Ground” i bardziej żywiołowe „El Kraken” podpadają właśnie pod tę kategorię. Warto zwrócić jeszcze uwagę na singlowe „The Beginning” i cover jednego z klasyków wszech czasów – „Drunken Sailor” („Morskie Opowieści!).

Nazwa grupy, tytuły płyty i poszczególnych piosenek oraz okładka wskazują jednoznacznie na silny związek zespołu z szantami. Trochę zbyt silny, jak na mój gust, bo często wypiera on klasyczną folkową energię. Panowie zadziwiająco dobrze radzą sobie z gitarami, przez co płyta wypełniona jest riffami i solówkami, które trudny wyrzucić z głowy. Folkowe instrumentarium okrojono do absolutnego minimum.

Jak wspomniałem na wstępie, oprócz strony na Bandcampie i jednego youtube’owego klipu, Sieć milczy o High Sea Looters. Jeśli kiedykolwiek uda się wam z nimi skontaktować – dajcie znać, bo „The Beginning” może stać się początkiem fascynującej karaibskiej przygody!

Michał „Michu” Wysocki

Spis utworów:

 1. Dying Pirate’s Lagoon
 2. The Beginning
 3. I Was Kissed by an Angel
 4. Our Captain Was a Lady
 5. Dead or Alive
 6. Navigator
 7. Pirate’s Life
 8. El Kraken
 9. The Day The Rats Left The Ship
 10. That’s How I Live
 11. Drunken Sailor
 12. Burial Ground
 13. The Wind Keeps Blowing me Away

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>