Rogues – Edge of the World (2014)

a0546228161_10Główny nurt stylistyczny celtic punka ustabilizował się kilkanaście lat temu. Od tego czasu, choć wiele grup porusza się w jego granicach, trudno znaleźć zespół autentycznie świeży, który wniósłby do gatunku nowe spojrzenie. Kimś takim mogą być Kanadyjczycy z formacji Rogues, łączący irlandzkiego punka z pomysłami charakterystycznymi dla rocka alternatywnego i indie.

Debiut zespołu rozpoczyna utrzymane częściowo w klimatach ska „Huckey Pump”, co stałym czytelnikom tego portalu powie wiele o moim nastawieniu do tego utworu. Później jest na szczęście dużo lepiej. Najlepszy w zestawie „Pride of Torbay” to rozbujana, imprezowa petarda, której energią dorównują jedynie „Fridays” i „New Newfoundland”. Marszowe tempo zapewniają „Demons” oraz „Vengeance”, a piknikowe – „Down the Road”. Szczególną uwagę proponuję zwrócić zwłaszcza na przepiękny, liryczny „Hangman’s Waltz” i tytułowy, szczególnie bliski twórcom „Edge of the World”.

Rogues łączą oczywiste celticpunkowe kompozycje z altrockowym warsztatem oraz naleciałościami krainy, w której się wychowali – Nowej Fundlandii i Labradoru. Choć instrumentaliści stanęli na wysokości zadania (gitarowe solówki!), i tak najmocniejszą stroną albumu jest charakterystyczny wokal Leo Mulrooney’a – lekko zachrypnięty, przeciągający zgłoski, który równie dobrze brzmiałby w aranżacji hardrockowej, bluesowej lub w grunge’u. Spotkać taki talent wśród celticpunkowej braci to absolutna rzadkość.

Choć po wydaniu płyty Kanadyjczycy przycichli, warto co jakiś czas śledzić ich poczynania. To wyjątkowa grupa, która zmierza w stronę własnego stylu z wysoko podniesionym czołem. Zdecydowanie polecam.

Michał „Michu” Wysocki

PS. Płyta do przesłuchania na Bandcampie zespołu.

Spis utworów:

 1. Huckey Pump
 2. Pride of Torbay
 3. Demons
 4. Fridays
 5. Down the Road
 6. Hangman’s Waltz
 7. Scars
 8. New Newfoundland
 9. Captain William Jackman
 10. Vengeance
 11. Edge of the World

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>